Iga unistus

võib olla investeering
Oodatud on küll annetused, et ikka pühakojad ja uhked pillid paikkonnas korras püsiksid! Korraldaja: Elke Unt, Hugo Lepnurme Muusikaühing Toetajad: Avinurme, Iisaku, Torma, Lohusuu, Räpina, Pala vallad, eesti Kultuurkapital ja kultuurkapitali Jõgeva-, Ida-Viru- ja Põlvamaa ekspertgrupid, Hasartmängumaksu nõukogu Peipsimaa orelifestival

Peipsimaa orelifestival

II Peipsimaa orelifestival 2015
5. - 27. juuni

Kontserdid:
5. juuni kell 19 Avinurme kirik
Elke Unt (orel), Saimi Kortelainen (viiul)

6. juuni kell 18 Torma kirik 
Lande Lampe-Kits (flööt), Elle Fuchs (fagott), Elke Unt (orel)

12. juuni kell 18 Lohusuu kirik 
Oreliduo Irina Lampen ja Jaana Jokimies (Kotka, Soome)

13. juuni kell 19 Räpina kirik
Oreliduo Irina Lampen ja Jaana Jokimies (Kotka, Soome)

20. juuni kell 19 Kodavere kirik
Kristel Eeroja-Põldoja (viiul), Elke Unt (orel)

27. juuni kell 18 Iisaku kirik
Elle Fuchs (fagott), Lande Lampe-Kits (flööt), Elke Unt (orel)

Peipsimaa luterlikes kirikutes toimub 5.-27. juunil 2015 II Peipsimaa orelifestival. Peipsimaa orelifestival toob kahe rahva ja kolme kultuuri maale ka neljanda - baltisaksa kõrgkultuuri mõõtme. 

Peipsi äärde jäävad maamärkidena ja elava koguduse sümbolina tänaselgi päeval hästi hoitud luterlikud kirikud. Kuigi inimesi jääb äärealal järjest vähemaks, on siiski traditisoone ja väärtuseid, mis on loodud põlvkonde jooksul ja mida on suudetud alles hoida või isegi korrastada. Kõik olnu annab võimaluse uutele algatustele.
Nii on siinsetes kirikutes väiksemaid ja suuremaid oreleid, mis paikkonna parematel päevadel siinsete inimeste poolt oma kogudustele hangitud ja viimasel aastakümnel korrastatud – Iisaku, Kodavere, Lohusuu, Mustvee, Avinurme, Torma. 
Peipsimaa orelifestival paneb kõik need orelid juunikuus helisema!

Peipsimaa orelipärlid

Iisakus on tuntud orel, mis on ehitatud Pariisi maailmanäituse jaoks. Oreli on ehitanud 1895. aastal firma H.Voit & Sons Durlachis, Saksamaal ja osteti Iisaku kogudusele. Töö on eriliselt viimistletud ning siiani täiesti originaalsena säilinud. Renoveeritud 2001-2002.aastal.
Lohusuus (1898), Tormas (1903) kohtame saksa 19. sajandi II poole ja 20 sajandi algupoole tuntud oreliehitajaWalckeri oreleid. Kodaveres esindab sama perioodi (1902) Saueri orel. Iseloomulik neile orelitele on üleminek klassitsistlikult romantilisele kõlataotluseele. Tugevate karakteritega registrid eelnevast, klassitsistlikust ajastust kõlavad kõrvuti juurde tulnud peenemate nüansivarjunditega romantismist. Seetõttu on need orelid justkui ajaloolised dokumendid sellest, kuidas pilli ehituslugu ja muusikaideaalid aegade jooksul oma arenguprotsesse läbivad. Need pillid toovad meieni autentse kõla üle saja aasta tagusest ajast. 
Avinurmes, mis on paikkonnana tõusnud kompleksse kirikuõue, Elulaadikeskuse ja Puiduaidaga üheks Peipsimaa külastuspärliks, on kaunis maakivikirikus kogudusele kingitud väike uuem orel. See orel on eriti sobilik kammerpillina ja meelitab musitseerima endaga koos teisigi instrumente. Avinurme kiriku ajalooline pill aga ootab oma uusi päevi tagasihoidlikult kiriku rõdunurgas. 
Räpinas on paberitööstuse rikkale paikkonnale kohaselt kirikus suur kontsertorel, ehitatud siinsesse klassitsistlikku kirikusse eesti orelimeister Terkmanni poolt 1934. aastal. See pill esindab juba küpset romantikat ja registirte tämbrid annavad võimaluse orelilt välja võluda sümfoonilisemat muusikalist väljenduslaadi.

Esinejatest
Oreli partneriks on mitmel kontserdil teisigi pille, mistõttu saavad Peipsimaa orelid festivalil hiilata väga eriilmeliselt ja mitmekülgselt. 
Rahvusvahelist mõõdet annab Soome Kotka linna organistide Irina Lampéni ja Jaana Jokimies - oreliduo Lohusuu ja Räpina orelikontsertidel. Jaana Jokimies ja Irina Lampén on esinenud virtuoosse oreliduona juba aastast 1999 . Nende repertuaar on lai ja mitmekülgne. Nad esitavad nii originaalloomingut neljale käele kui ka suurte orkestriteoste seadeid orelile. Kontserte on alati soojalt vastuvõetud, neilt on ilmunud ka kaks CD plaati.
Iisaku ja Torma kirikus esineb õhkpillide trio, kus mängivad Vanemuise sümfooniaorkestri orkestrandid Elle Fuchs (fagott) ja Lande Lampe-Kits (flööt) ning orelil Tartu Jaani kiriku organist Elke Unt. Virtuoosne viiuldaja Kristel Eeroja-Põldojat saab Kodavere oreliga koos kuulata 20. juunil ning noorukest viiuldajat Saimi Ester Kortelaineni andeid nautida Avinurmes koos sealse oreliga esimesel festivali kontserdil, mis toimub 5. juunil.

Peipsimaa orelifestivali kontserdid on kuulajatele tasuta. Oodatud on küll annetused, et ikka pühakojad ja uhked pillid paikkonnas korras püsiksid!

Korraldaja: Elke Unt, Hugo Lepnurme Muusikaühing

Toetajad: Avinurme, Iisaku, Torma, Lohusuu, Räpina, Pala vallad, eesti Kultuurkapital ja kultuurkapitali Jõgeva-, Ida-Viru- ja Põlvamaa ekspertgrupid, Hasartmängumaksu nõukogu
Märts 2024
ETKNRLP
    123
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 1617
18192021222324
25262728293031
Peipsimaa orelifestival
Peipsimaa orelifestival
Peipsimaa orelifestival
Peipsimaa orelifestival

Kohalik tegevusrühm
Peipsi-Alutaguse Koostöökoda - PAK on Leader-tüüpi kohalik tegevusrühm, mis pakub kaasabi elukeskkonna kaasajastamisel ja parandamisel.

Strateegia
Elukeskkonna parandamine sotsiaalse ja toetava infrastruktuuriga. Loodus- ja kultuuripärandi mitmekülgsem ning efektiivsem kasutamine.

Projektitoetused
Loe lähemalt projektitaotluste vastuvõtuaegade ja projektitaotluse tingimuste kohta toetuste sektsioonis. Vaata uute voorude teated uudiste all.

Kontaktandmed
Peipsi-Alutaguse Koostöökoda,
Tartu mnt 49, Iisaku 41101,
tel +372 56208461, +372 55559403, Saada e-mail

 













 Organisatsioon Organisatsioon Organisatsioon 

Veebidisain aara.ee

Peipsimaa orelifestival

Peipsimaa orelifestival

II Peipsimaa orelifestival 2015 5 - 27

Peipsimaa orelifestival

www.pakmty.ee © 2021 Peipsi-Alutaguse Koostöökoda »